Złote i srebrne próby łańcuszków

Czyste złoto jest bardzo miękkie dlatego wyroby użytku osobistego aby zwiększyć ich trwałość wykonywane są ze stopów metali z domieszką czystego złota.

Złote łańcuszki wykonywane są w trzech głównych próbach złota:

  1. 0,333 zwana także próbą 333 lub 6(szóstą) jest najniższą dopuszczalną przez polskie ustawodawstwo próbą złota. Wyrób wykonany ze stopu metali o próbie 333 zawiera zaledwie 33,3% masy złota. Polskie Urzędy Probiercze cechując wyrób próbą 333 oznaczają przybliżoną masę czystego złota do masy innych metali znajdujących się w stopie metalu. Metale które są wykorzystywane do tworzenia stopów jubilerskich to np. srebro, miedź, platyna, czasem cynk, rod czy nikiel. Kolor złota nie świadczy o jego próbie. Łańcuszki z białego złota mogą występować w każdej próbie złota.
  2. 0,585 zwana także próbą 585 lub 3(trzecią) jest najbardziej uniwersalną próbą złota dostępną w Polsce. Łańcuszki złote w próbie 585 nazywamy także złotem 14 karatowym. Oznacza ono że w 1000 jednostkach masy na czyste złoto przypada 585 jednostek.
  3. 0,750 czyli inaczej próba 750 lub 2(druga) próba złota. Stop metali szlachetnych w osiemnastokaratowym złocie w 75% masy posiada czyste złoto. Wyroby z tej próby złota wykazują stosunkowo dużą plastyczność ze względu na miękkość czystego złota.

Łańcuszki srebrne w Polsce występują w dwóch głównych próbach srebra.

  1. Próba 0,925 czy 925 zawiera 92,5% czystego srebra w stopie metali. Czyste srebro jako metal szlachetny jest bardzo miękkie przez co domieszkowane jest innymi metalami aby zwiększyć trwałość wyrobów z niego wykonanych.
  2. Próba 0,875 czy 875 zawiera 87,5% czystego srebra w stopie metali z których wyprodukowano konkretny łańcuszek. Wyroby z tej próby srebra mogą uczulać nie ze względu na zawartość w stopie czystego srebra lecz domieszek utrwalających twardość produktu takich jak miedź czy nikiel.