Rodzaje splotów

Mnogość splotów i wzorów sprawia że każdy klient znajdzie idealny model dla siebie. Zależnie od odlewnika i wzoru wyróżniamy sploty pełne i dmuchane. Wyrób dmuchany to produkt pusty w środku gdzie poszczególne ogniwa nie są zbudowane z pełnego drutu lecz z rurki o bardzo cienkiej ściance. Taka konstrukcja pozwala otrzymać wyrób o dużych gabarytach przy niskiej masie takiego wyrobu a co za tym idzie niższej cenie. Różnicy w wyglądzie produktu nie dojrzymy gołym okiem , chyba że rozetniemy ogniwo i zajrzymy do jego środka. Wyczuwalna jest natomiast różnica w ciężarze dwóch identycznie wyglądających wyrobów bo wystarczy położyć na dłoni łańcuszek z pełnego i dmuchanego złota by stwierdzić że jeden z nich jest zdecydowanie lżejszy. Masa biżuterii przekłada się bezpośrednio na trwałość takowej. Niska masa łańcuszka oznacza że jego wytrzymałość w codziennym użytkowaniu jest dużo niższa niż splotu pełnego. Najpopularniejsze sploty łańcuszków to:

  1. Pancerka charakteryzuje się przede wszystkim płaskimi ogniwami i oszlifowanymi brzegami. Dzięki temu splot przepięknie odbija światło, dając interesujący efekt. Ten najpopularniejszy splot doczekał się wielu wariacji, m.in. spłaszczenia pośrodku, wyżłobienia wzdłuż ogniw, podwójnego splotu czy diamentowania, czyli nacięcia pod różnymi kątami. Warto dodać, że istnieje także pancerka kwadratowa, gdzie ogniwa są kwadratem lub prostokątem, w którym znajduje się owalny otwór. Ta budowa jest typowo męska, sprawia wrażenie kanciastej i niedelikatnej. Jednak w zależności od masy łańcuszka i jego budowy, pancerka może być noszona zarówno przez panie, jak i panów.
  2. Singapur. Ogniwa przypominają nieco pancerkę, jednak dzięki minimalnemu skręceniu całość nabiera wyjątkowego, ozdobnego charakteru. Przestrzenny splot sprawia, że jego konstrukcja przypomina strukturę DNA. Splot singapuru może być zarówno delikatny, jak i masywny – wszystko zależy od masy łańcuszka. Łańcuszek ten wygląda atrakcyjnie noszony zarówno solo, jak i w połączeniu z zawieszką.
  3. Ankier. Wzorem dla tego splotu były łańcuchy, którymi mocowano kotwice na statkach. Większość łańcuszków tego typu posiada ogniwo znajdujące się na środku, łączące dwa kolejne elementy. Jednak nie jest to reguła, zdarza się również, że ogniwa nie są idealnie owalne.
    Splot ankierowy wybierany jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, doskonale wygląda noszony solo, bez dodatkowych ozdób.
  4. Figaro zawiera w sobie elementy pancerki, najczęściej spotyka się przeplatankę kilku małych, zazwyczaj dwóch lub trzech ogniw na przemian z jednym wydłużonym. Oczywiście, istnieją różne modyfikacje tego wzoru, jednak opisany powyżej jest najpopularniejszy. Łańcuszek wygląda bardzo atrakcyjnie zarówno w wersji drobnej i delikatnej, jak i ciężkiej i grubej i może być noszony w zależności od masy przez kobiety i mężczyzn.
  5. Kostka. Splot składa się z połączonych ściśle kostek. Łańcuszek ten najczęściej występuje w lekkiej wersji wagowej i z tego względu łatwo go uszkodzić. Dlatego należy pamiętać, aby ściągać łańcuszek do spania, a także przechowywać go w pozycji wiszącej bądź luźno rozłożonej.
  6. Lisi Ogon. Podstawą tego łańcuszka są tradycyjnie plecione warkocze. Na ogół lisi ogon pleciony jest z jednego lub dwóch łańcuszków (jeżeli jest ich więcej, wtedy nazywa się go plecionką z lisiego ogona). Ze względu na charakterystyczną budowę, łańcuszek ma ograniczone możliwości wygięcia, dlatego należy uważać, aby go nie uszkodzić. Obecnie, lisi ogon najczęściej występuje w wersji z żółtego złota, z porodowanym wnętrzem, dzięki czemu przepięknie mieni się przy każdym ruchu, dając ciekawy efekt.
  7. Galibardi to splot wykonany z podwójnych kółeczek połączonych naprzemiennie. Ten splot jest bardzo ozdobny więc może być noszony solo bądź z zawieszkami.
  8. Kordel to splot przypominający sznur, sprawiający wrażenie masywnego i solidnego. W rzeczywistości jednak biżuteria o tym splocie najczęściej jest dęta, czyli dmuchana (pusta w środku), a co za tym idzie jest tańsza od pełnej. Jednocześnie wygląda okazale i solidnie, jednak szczególnie należy chronić ją przed zgnieceniem. Kordel charakteryzuje się wyjątkowym, skręconym i bogatym splotem, dlatego najczęściej noszony jest bez zawieszki.
  9. Linka. Zamiast ogniw można mówić o modułach. Łańcuszek fantastycznie układa się na dekolcie, jednak należy bardzo uważać, aby go trwale nie uszkodzić. W przypadku tego splotu nie ma reguły, co do kształtu jego przekroju – może to być zarówno kwadrat, koło czy ośmiokąt. Ogon węża to wytworny splot najczęściej wybierany i noszony przez kobiety.
  10. Bismarck. Budowa łańcuszka o splocie Bismarck jest bardzo ciekawa. Składają się na niego cienkie rzędy równoległych, owalnych pierścieni, które są ze sobą połączone. Występuje wiele wariacji na temat tego splotu, spotyka się między innymi podwójne, a nawet potrójne „Bismarcki”. Łańcuszki na szyję z reguły posiadają mniejszą ilość rzędów, niż np. bransolety.
  11. Mona Lisa to piękny, fantazyjny splot polecany zwłaszcza kobietom. splot łańcuszka ze złota. Figaro to (zazwyczaj powtarzalna) przeplatanka kilku rodzajów kółeczek.
  12. Królewski.  Łańcuszek ma charakterystyczny splot, najczęściej składający się z połączonych kółek, tworzących ciekawy wzór. Jeden element przechodzi przez cztery kolejne. Zdarza się też, że wykorzystuje się elementy w różnych kolorach po to, by wyeksponować specyficzne połączenie ogniw.